Kattintson ide a megrendeléshez!

Beszámolók / XXI. Zalakaros Kupa / XXI. Zalakaros Kupa
Véget ért a XXI. Zalakaros Kupa
Az eseményekről szerettem volna naponta, fordulóról fordulóra beszámolni, a technikai feltételek azonban nem álltak ehhez rendelkezésre Zalakaroson.

A verseny utolsó napján Fazekas György versenybírótól megtudtam, hogy a versenyre eredetileg nevezett 138 sakkozó közül 132-en jelentkeztek játékra. Ők valamennyien végigjátszották a versenyt. 103 sakkozó rendelkezett nemzetközi Élő-számmal, a címviselők száma 42 volt, ebből 13 volt külföldi.

A sok játékos és a viszonylag kevés, mindössze 9 forduló nagy holtversenyek létrejöttét sejtette. Várakozásom beigazolódott! Nagyszerű, 9-ből 7 pontos teljesítménnyel nem kevesebben, mint heten végeztek holtversenyben az első helyen! Közöttük az úgynevezett Bucholz számítás döntötte el a végső sorrendet. Ennek a díjak elosztásánál volt igazán nagy jelentősége, hiszen a szervezők a díjakat nem osztották meg. A sors fintora, hogy az első helyezett, aki ugyanannyi pontot ért el, mint a hetedik, pontosan tízszer annyit kasszírozhatott...

A versenyterem egy részlete
(Fotó: Mészáros T. László Forrás: zeg.hu)
22. Istvándi Lajos (35), nemzetközi mester, 2288, 6 pont

(zárójelben a rajtszám, amely az Élő-szám szerinti helyezést mutatja ebben a mezőnyben induláskor. A pontszám előtti szám a versenyző aktuális Élő-száma.)

A 23-38. helyezetteknek 5,5-5,5 pontja, a 39-61. helyezetteknek 5-5 pontja, a 62-74. helyezetteknek 4,5-4,5 pontja lett. A többiek teljesítménye nem érte el az 50%-ot.

A versenyen nemzetközi nagymesteri normát senkinek sem sikerült teljesítenie. Nemzetközi mesteri normát teljesített: Vajda Szidónia, Pergel László, Bagonyai Attila, Hajnal István és Bogdanov Oleksij ukrán versenyző. Bogdanov Oleksij teljesítményét külön is a figyelmükbe ajánlom, hiszen a 14 éves fiatalember Zalakarosra nemzetközi Élő-szám nélkül érkezett és nemzetközi mesteri normával távozott! Teljesítménye egy 2453 Élő-számú versenyző elvárásának felelt meg. Igazán sikeres nemzetközi bemutatkozás!

Az előző cikkemben nyilatkozók pontszámai és helyezései: Toplak István, szlovén, 4 ponttal a 95-ik, Helmut Waller, osztrák FIDE-mester, 4,5 ponttal a 64-ik, Boronyák Árpád, 4,5 ponttal a 63-ik, Györkös Lajos, nemzetközi mester 7 ponttal az első, Grószpéter Attila, nemzetközi nagymester, 7 ponttal az 5-ik, Horváth József, nemzetközi nagymester 7 ponttal a harmadik helyen végzett. Szinte valamennyien sikeresen teljesítették a saját maguk elé kitűzött célt.

A sakk.terasz.hu 3 szépségdíjat ajánlott fel a verseny legszebb kombinációiért. Ebből az egyik díjat ifjúsági versenyzőnek szántuk. A verseny szervezői sajnos nem voltak partnerek a díjak odaítélésében, így az én szubjektív véleményem alapján kerültek a díjak és az oklevelek kiosztásra. A cikkhez kapcsolódó túrában a három szépségdíjas kombinációt megtekinthetik. Valamennyi benevezett kombinációt hamarosan közöljük, a Fórumban várjuk olvasóink véleményét is!