Hírek, cikkek
Grúz a király, svéd a királynő az EB-n

Azmajparashvili és Cramling
A grúz király és a svéd királynő

Véget ért a törökországi 4. Európa-bajnokság a Marine Princess Hotelben (Istambul, Silivri). Az eddigi győztesek mellé új nevek kerültek a bajnokok listájára, a grúz Zurab Azmaiparashvilié és a svéd Pia Cramlingé. Az új lista:

2003: Cramling Pia (svéd)

A 192.000 dollár összdíjazású férfi EB-n a rajtlistán 206-an szerepeltek, végül 207 játékos eredményét értékelték. A legnagyobb eséllyel Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2704) és Alexander Griscsuk (orosz, 2701) nagymesterek szálltak ringbe, végül a harmadik helyen kiemelt Zurab Azmaiparashvili szerezte a legtöbb pontot, 13-ból 9½-t, és ezzel egyedül lett első és a 32.000 dolláros első díj boldog tulajdonosa. A második-harmadik helyen holtverseny alakult ki a 9-9 pontos hatodik helyen kiemelt orosz Vlagyimir Malakov (2672) és a 29. helyre rangsorolt német Alexander Graf (2630) között. A versenykiírás értelmében az érmek és a pénzdíjak sorsát szétjátszással kellett eldönteni. A rájátszás első két partijában csak 15-15 percet kaptak a versenyzők és mindent megtett lépés után 10-10 másodpercet hozzáadott a sakkóra az idejükhöz. Az első partiban a német nagymester játszott világossal és játszma döntetlenül végződött, a második partiban Malakov világossal győzni tudott, és ezzel el is dőlt a második hely sorsa. Ő kapta az ezüsérmet és a 24.000 dollárt, Graf a bronzot és a 16.000 dollárt.

A helyezésekért is nagy harc folyt, hiszen az első 39 versenyzőt kvalifikálják (az ugyancsak jó díjazású) 2003/2004-es, Leonban megrendezésre kerülő világbajnokságra. Nagyon jó alkalma volt a nem nagymester minősítéssel rendelkező versenyzőknek arra, hogy jó játék esetén valamilyen normát elérjenek. Nagymesteri normát 6 versenyzőnek sikerült teljesítenie, Korobov Anton (ukrán), Kritz Leonid (német), Mastrovasilis Dimitrios (görög), Roiz Michael (izreali), Smirnov Pavel (orosz) és Timofeev Artyom (orosz) nemzetközi mestereknek. Nemzetközi mesteri normát Atakisi Umut (török), Erdogdu Mert (török), Kilicaslan Hasan (török) FIDE mesterek és Lahno Kateryna (ukrán) női nemzetközi nagymester ért el, aki a férfi mezőnyben indult.

39. Lasztin Alexander (27.) orosz GM 2632 8

13 forduló, svájci rendszer, 207 induló.

Az egyetlen magyar résztvevő, a tavalyi magyar bajnok Ruck Róbert 5½ ponttal a 166. lett. A tavalyi Európa-bajnok, a lengyel Macieja Bartlomiej 7½ ponttal az 59. helyen, 2001. bajnoka, Szutovszkij Emil 8½ ponttal a 10. helyen, 2000. bajnoka Tregubov Pavel 7 ponttal a 79. helyen zárta a versenyt. Nem jutott az első 39-be a 2650 felettiek közül a francia Bacrot (41.), a szlovák Movszeszjan (47.), a moldáv Bologan (53.), az örmény Vaganjan (58.), az orosz Zvjagincev (82.), és az izraeli Szmirin (115.).

A nők versenyén már jóval szerényebb volt az összdíjazás, 44.000 dollárt osztottak szét a helyezettek között. Az előzetes nevezések után 115-en voltak a startlistán, de a versenyt csak 113-an kezdték el. A 11 fordulós svájci rendszerű versenyen a férfi nemzetközi nagymesteri minősítéssel is rendelkező svéd Pia Cramling valamint a litván Viktorija Cmilyte végzett az élen 8½-8½ ponttal. A harmadik helyen hármas holtverseny alakult ki az orosz Tatjana Koszinceva, a 16 éves francia Marie Sebag és a lengyel Monika Socko között. Az aranyéremért a rájátszás két rapid partiját Pia Cramling 1½-½ arányban megnyerte Viktorija Cmilyte ellen így ő lett az Európa-bajnok és a 8000 dolláros első díj tulajdonosa. Az ezüstérmes litván nagymesternő 6000 dollárt kapott. A bronzéremért rendezett rájátszásban Tatjana Koszinceva bizonyult a legjobbnak, így ő 5000 dollárt, a nagy meglepetésként negyedik helyen végzett Marie Sebag, aki „csak” női nemzetközi mester, 4000 dollárt és az ötödik helyezett Monika Socko 3000 dollárt kapott.

A nőknél is volt jelentősége a helyezéseknek, ugyanis az első 17 helyezett jutott tovább a világbajnokságra. Mivel itt is erős mezőny jött össze, mint a férfiaknál, ezért a nőknél is jó lehetőség nyílt különböző normák teljesítésére. Férfi nemzetközi mesteri normát teljesített: Javahishvili Lela és Lomineishvili Maja (grúzok), Polovnikova Jekatyerina, Koszinceva Tatjana és Koszinceva Nagyezsda (oroszok), Sebag Marie és Skripchenko Almira (franciák) női nemzetközi nagymesterek és mesterek. Női nemzetközi nagymesteri normát teljesítettek Dzagnidze Nana (grúz), Muzychuk Anna (ukrán) és Zimina Olga (orosz) női nemzetközi mesterek, valamint Motoc Alina (román) női FIDE mester.