keres - kínál
Kattintson ide a megrendeléshez!

Beszámolók / Magyar Bajnokság, 2003 / Magyar Bajnokság, 2003
Magyar Férfi Egyéni Bajnokság, 2003
Május 20-án az utolsó előtti fordulót bonyolították le az 53. Magyar Férfi Egyéni Sakkbajnokságon. A forduló kérdése az volt, hogy Almási Zoltánt már bajnokként lehet-e ünnepelni az utolsó forduló eredményétől függetlenül, vagy sem? Almási Zoltán éppen azzal a Ruck Róberttel játszott, aki elvileg még utolérhette volna őt. Almási játszott világossal, Ruck nem kockáztatta a veretlenségét, így a játszma hamar pontosztozkodással végződött és Almási Zoltán már bajnokként állhatott fel az asztaltól!

Sax Gyula és Almási Zoltán a többieket figyeli
Almási már bajnok!

Ismét Horváth Gyula nemzetközi mestert, a verseny főbíráját kértem meg, hogy foglalja össze a játéknap legfontosabb eseményeit:

A rangadónak ígérkező Almási Zoltán-Ruck Róbert játszma viszonylag korán, meglehetősen tisztázatlan állásban (szerintem világossal előnyösebb állásban) gyors döntetlennel ért véget.

A megnyitáson alig jutottak túl a Vezérindiai védelmű Varga Zoltán-Sax Gyula partiban és a 19. lépésben, nagyjából kiegyenlített állásban döntetlenben egyeztek meg.

Berkes Ferenc és Cao Sang a mai partiját elemzi

Nagyobb küzdelem folyt a másik három játszmában. A Szicíliai védelemben pontatlankodó Cao Sang ellen Berkes Ferenc viszonylag korán gyalogot nyert, és később szép támadással lenyerte az ellenfél vezérét.

Ács Péter gondolkodik

Horváth Ádám elég kockázatosan játszott világossal Ács Péter ellen. A Szicíliai védelemben korán elvesztette a sáncolás lehetőségét, gyalogjai meggyengültek. Később gyalogot is vesztett és ezt a végjátékban Ács Péter érvényesítette.

A Gyimesi Zoltán-Portisch Lajos parti

Portisch Lajos egy szolid Szláv védelemben kiegyenlített, majd az erőszakoskodó Gyimesi Zoltán ellen gyalog fórt szerzett és a végjátékban következetesen érvényesítette is azt.

Az utolsó forduló előtt nagyjából a helyzet tisztázódni látszik. Az első helyet a mai döntetlennel Almási Zoltán már megszerezte. Az utolsó fordulóban könnyedén játszhat. Az ellenfele Portisch Lajos lesz, aki a második helyre törhet. Döntetlennel is elérheti, de győzelemmel csaknem bizonyos, hogy második helyezett lenne. A második helyre Ruck Róbernek is jó esélye van, ő Varga Zoltán ellen lesz világos. Ők ketten nyilván megpróbálnak majd nyerni. Még Sax Gyula is világossal játszik, és ha a Portisch-Ruck párból nem lesz két győztes, akkor Cao elleni győzelemmel ő is befuthat akár holtversenyes másodiknak vagy harmadiknak. Az érmekre más játékosnak már nincs esélye, hiszen gyakorlatilag az egész mezőny, Berkes Ferit kivéve mínuszban van, Gyimesi is elvesztette veretlenségét.

A utolsó fordulót, május 21-én 11:00 órakor kezdik Hévízen, a Városháza dísztermében.

A verseny állása az 8. forduló után:
1. Almási Zoltán 6½ pont 2-3. Portisch Lajos és Ruck Róbert 5-5 pont 4. Sax Gyula 4½ pont 5. Berkes Ferenc 4 pont 6-7. Gyimesi Zoltán és Ács Péter 3½-3½ pont 8-9. Varga Zoltán és Cao Sang 3-3 pont 10. Horváth Ádám 2 pont.

Az 53. Magyar Bajnokság játszmáinak megtekintéséhez kattintson az alábbi linkre: