keres - kínál
Kattintson ide a megrendeléshez!

Sakkolimpia / Bled, 2002
XXXV. Sakkolimpia, Bled, 2002

A Bledben folyó Sakkolimpia 13. fordulójában váratlanul szabadnaphoz jutottak a hatos nyerőszériát produkáló férfi csapatunk tagjai. A nők nagy csatát vívtak az angolokkal, a mérkőzésen igazságos döntetlen eredmény született.

Férfiak

Az örmények alig néhány perccel a kezdés után döntetlent ajánlottak a mieinknek valamennyi táblán. A sakkversenyektől nem idegen az ilyen taktikai jellegű döntetlen, Sakkolimpián azonban viszonylag ritka. A harmadik helyen álló örmények ezzel a „lépésükkel” kifejezték abbéli óhajukat, hogy ők csak a harmadik helyért hajtanak. Egy esetleges vereség a magyaroktól minden reményüket szertefoszlatta volna! Miután az oroszok előnye is behozhatatlannak tűnt a magyar csapat elfogadta a békejobbot (2-2).

Oroszország-Magyarország
9. forduló

Ezzel a magyar csapat és az örmény csapat is egy-egy plusz szabadnaphoz jutott, a nézők nagy bánatára, akik jó csatákat, mérkőzéseket szerettek volna látni! Az oroszok látván, hogy nincs miért bizonyítaniuk, hogy jobbak az izraelieknél, hiszen az olimpiai bajnoki címüket semmi sem veszélyezteti, követték a példát, mind a négy táblán döntetlenben egyeztek meg az izraeli nagymesterekkel.

A többi mérkőzésen azonban nagy csaták dúltak. Az esélyesebb Kína 3-1-re legyőzte Horvátországot és 32½ ponttal megelőzte a 32 pontos örményeket. Az előző fordulóban a lengyeleknek nem sikerült a külső körön fellopakodott Kanada válogatottjának legyőzése. A grúzok azonban az asztaliteniszből kölcsönzött hasonlattal élve, lecsapták a magas labdát, és 3½-½ arányban legyőzték a 2 nagymesterüket is játszató kanadaiakat és 33 ponttal ők is megelőzték az örményeket.

Küzdelmes találkozón Lengyelország-Jugoszlávia 2-2. Négy döntetlen született az Anglia-Németország mérkőzésen (2-2), az esélyesebb hollandok 2½-1½-re verték a görögöket.

Az ukrán KO világbajnok, Ruszlan Ponomarjov nagyot hibázott egy egyenlő állásban a macedónok első táblása, Kiril Georgijev ellen és vesztett, így elúszott a csapatgyőzelem is, Macedónia-Ukrajna 2-2.

A részletes eredmények:

Magyarország    2-2 Örményország
1 Lékó Péter 2743 ½-½ Akopjan Vlagyimir 2689
2 Almási Zoltán 2672 ½-½ Lputjan Smbat 2627
3 Gyimesi Zoltán 2596 ½-½ Asrian Karen 2597
4 Ács Péter 2591 ½-½ Sargissian Gabriel 2568

A 13. forduló után kettővel nőtt azoknak a csapatoknak a száma, amelyekkel ezen az olimpián a magyar férfi és a magyar női csapat is játszott, hiszen az 5. fordulóban a magyar lányok legyőzték az örmény hölgyeket és a 11. fordulóban a férfiak ugyancsak győztek Anglia legjobbjai ellen. A férfi csapatunk az eddigi 52 játszmájából 34½ pontot szerzett (66,3%). Mindössze egyetlen játszmát veszítettek játékosaink, és közülük 5-en még mindig veretlenek! A legjobban Polgár Judit szerepelt eddig, 11-ből 8 pontot ért el. Ez több, mint 72%-os teljesítmény, ebben a mezőnyben egészen kiváló! Almási Zoltán 12 játszmából ért el ugyanennyi pontot, de Ács Péter 9-ból 7 pontja is nagyszerű teljesítmény! Lékó Péternek, Gyimesi Zoltánnak és Ruck Róbertnek továbbra is 1-1 plusza van.

1 fordulóval a befejezés előtt a magyar csapat az oroszok mögött 2 ponttal lemaradva, a harmadik helyezett grúzokat pedig 1½ ponttal megelőzve a második helyen áll. A magyar csapat az utolsó fordulóban Kína ellen játszik. Bár matematikailag nem elegendő, de nagyon valószínűnek látszik, hogy egy 2-2-es döntetlennel már megszerezhetik a mieink az olimpiai ezüstérmet. Bizonyos körülmények között előfordulhat, hogy ez egy minimális arányú vereség esetén is sikerülhet.

A férfiak egyéni eredményei:

Férfiak 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Össz.