keres - kínál
Kattintson ide a megrendeléshez!

Sakkolimpia / Bled, 2002
XXXV. Sakkolimpia, Bled, 2002
A Bledben folyó Sakkolimpián a 11. fordulóban nehéz napja volt a magyaroknak. A férfiak az angolokkal, a nők az ukránokkal mérkőztek. Mindkét csapatunk győzött! A férfiak a papírformának megfelelően az angolok ellen 2½-1½ arányú győzelmet arattak. Ebben a fordulóban Ács Péter volt a nyerőember. A nők kellemes meglepetéssel örvendeztettek meg bennünket, legyőzték a jóval esélyesebb ukránokat, 2-1 arányban.

Nők

A nők versenyében a 11. forduló a meglepetések napjának bizonyult! A lengyelek legyőzték az élen álló grúzokat, méghozzá 2½-½ arányban, pedig a grúzok játszhattak két táblán világossal, és az exvilágbajnoknő Csiburdanidze is játszott. Ez ugyanolyan, ha nem értékesebb fegyvertény, mint a magyar férfi csapat 9. fordulóbeli győzelme az orosz válogatott ellen! A grúz csapat ezzel saját maga számára tette izgalmassá a Sakkolimpia hajráját, a kínaiak ugyanis menetrendszerűen győztek a románok ellen, 2½-½ volt az eredmény ezen a találkozón is. A két csapat között minimálisra, mindössze fél pontra csökkent a különbség!

Az oroszok 2-1-re legyőzték a németeket, méghozzá úgy, hogy minden táblán a világossal játszó fél győzött. Lehet, hogy ha a németek lettek volna két táblán világossal, fordított eredmény születik? Az örmények nagyarányú győzelme az amerikaiak ellen is meglepetés (2½-½). Meglepetés a magyar lányok 2-1-es győzelme is, amely szerencsés esetben nagyobb arányú is lehetett volna. Bulgária hozta a meccsét Szlovákia ellen (2-1), a jugoszlávok azonban nem boldogultak az indiai lányokkal (1½-1½). Vaskos meglepetés Vietnám 3-0-s győzelme Moldova ellen.

Horváth József, a magyar női válogatott kapitánya ebben a fordulóban Lakos Nikolettának adott pihenőnapot. Az első és a harmadik táblán világossal játszhattak a mieink. Vajda Szidónia ellenfele, Zsukova sötéttel szemmel láthatóan nyerésre játszott. Szidónia nagyon érezte az állást, és amikor az kiéleződött, a magyar lány bástyaáldozatos matt-kombinációval fejezte be a partit! A 25. lépéspár után jött létre az alábbi állás:
Világos lép

A játszma folytatását és az elemzést megnézhetik, ha ide kattintanak.
Vaszilevics tartott Dembo Yelenától, nagyon óvatosan játszott. Egyenlő állásban ő ajánlotta fel a döntetlen, amit Yelena elfogadott.

Gara Anita vállalta a Sziciliai védelem Sárkány változatát világossal Gaponenko ellen. A végig rendkívül bonyolult állásban nem lehetett pontosan megállapítani, hogy ki is áll jobban. Egy biztos, hogy a játszma végén, a 40. lépésben , feltehetően időzavarban, Kb3 helyett Ka3-al Anita megnyerhette volna a partit.

Részletes eredmények:

Magyarország    2-1 Ukrajna
1 Vajda Szidónia 2365 1-0 Zsukova Natalia 2436
2 Dembo Yelena 2375 ½-½ Vaszilevics Tatjana 2415
3 Gara Anita 2315 ½-½ Gaponenko Inna 2411

A magyar lányok ezzel a győzelemmel, bármilyen furcsa, de visszacsúsztak a 8. helyre. Az eddig lejátszott 33 játszmából 20½ pontot értek el, ami 62,1%-os teljesítmény. Lakos Nikoletta 8-ből 5½ pontot, Gara Anita 7-ből 5 pontot, Dembo Yelena 8-ból 5 pontot és Vajda Szidónia 10-ből 5 pontot gyűjtött.

A nők egyéni eredményei:

Nők 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Össz.

9. Bulgária 20 pont (208½)

Azonos pontszám esetén az a csapat áll előrébb a tabellán, amelynek az eddigi ellenfelei több pontot (zárójelben) értek el.

A Sakkolimpiáról készült elemzett játszmaválogatásunkat az alábbi linkre kattintva érhetik el: